Czerwona herbata, inaczej oolong, to herbata poddawana bardzo krótkiemu procesowi fermentacji.  Spośród wszystkich rodzajów herbat zawiera najwięcej mikroelementów i kofeiny.  Jej działania nie sposób przecenić.  Wśród właściwości czerwonej herbaty wymienia się między innymi fakt, że obniża poziom cholesterolu, pomaga w walce z nadwagą, poprawia pamięć, normalizuje ciśnienie, działa moczopędnie.  Czarną i zieloną herbatę przewyższa swoimi właściwościami odchudzającymi.  Warto więc wiedzieć o tym dobroczynnym napoju nieco więcej.

1. Historia czerwonej herbaty

Z czarną herbatą zaprzyjaźnieni jesteśmy od dawna.  Zielona herbata również powoli zdobywa nasze uznanie.  Jednak powinniśmy sięgnąć po czerwoną herbatę, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów.  Ciekawostką jest, że była ona kiedyś codziennym napojem Polaków.  Jedno ze wspomnień naszej PRL-owskiej rzeczywistości to właśnie czerwona herbata oolong.  Jej spolszczona nazwa brzmiała: ulung.  Wtedy najtańsza i powszechnie dostępna.  Wówczas jednak chyba mało kto zdawał sobie sprawę z jej leczniczych właściwości.

2. Odmiany czerwonej herbaty

Chińczycy nazywają czerwoną herbatę „smoczą herbatą”. Produkuje się ją głównie w południowo-wschodnich Chinach i na Tajwanie.  Procesy fermentacyjne zachodzą w niej krócej niż w herbacie czarnej, dlatego zawiera więcej enzymów i mikroelementów.  W odmianie puszong proces fermentacji jest najkrótszy.  Wykorzystuje się ją do produkcji herbat jaśminowych. Odmiana pu-erh, najskuteczniejsza w walce z nadwagą i przez niektórych zaliczana do herbat odchudzających, po procesie fermentacji musi dodatkowo dojrzewać w odpowiednich warunkach.  Zdarza się, że herbata pu-erh zanim trafi na stół, leżakuje nawet przez 50 lat.

3. Działanie czerwonej herbaty

Czerwona herbata jest, przede wszystkim, dobrym sposobem na odchudzanie.  Swoje właściwości odchudzające zawdzięcza polifenolom (taninom) – substancjom, które regulują wydzielanie żółci, ułatwiają trawienie i przyspieszają przemianę materii. Dodatkowo, czerwoną herbatę zaleca się chorym na miażdżycę czy mającym problemy z nadciśnieniem, ponieważ obniża ona poziom cholesterolu we krwi.

Poza tym, czerwona herbata zawiera dużo związków mineralnych, mikroelementów, kofeiny, manganu, wapnia, fluoru, olejków eterycznychbiałka.  Chroni zęby przed próchnicą, normalizuje ciśnienie, poprawia pamięć i ma działanie moczopędne.  Ostatnie badania dowodzą również, że czerwona herbata zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych.

Czerwona herbata zawiera tę samą kofeinę, co kawa, ale jej działanie jest nieco inne.  By dostarczyć organizmowi tyle samo kofeiny, co po wypiciu jednej małej czarnej, należałoby wypić sześć filiżanek czerwonej herbaty.  Poza tym, kofeina z kawy szybko się wchłania, skutkując natychmiastowym pobudzeniem układu krwionośnego.  Kofeina z czerwonej herbaty przyswajana jest znacznie wolniej ze względu na obecność polifenoli.  Jej ożywcze działanie przebiega łagodniej, a efekt jest długotrwały.

4. Czerwona herbata na zdrowie

Czerwona herbata ma intensywny smak, brunatne zabarwienie i pachnie nieco ziemią.  Zalewa się ją wrzątkiem, parzy pod przykryciem 3-5 minut i pije bez cukru, bo może on zneutralizować niektóre lecznicze właściwości napoju.  Prawdą jest, że czerwona herbata wspomaga trawienie i spalanie tłuszczu.  Jednak samo picie czerwonej herbaty nie zdziała cudów.  Jeśli natomiast dodamy ją do zdrowej diety, zaczniemy jeść mniej kaloryczne posiłki i zażywać więcej ruchu, na pewno efekty odchudzania będą o wiele szybsze i bardziej widoczne.  Najlepsze działanie osiągniemy, gdy będziemy wypijać 5-6 filiżanek czerwonej herbaty dziennie, pół godziny po każdym posiłku.

_______________________________________________________

Źródło: www.portal.abczdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here