Inhalacja to jedna z lepszych metod leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Wdychanie leku w postaci pary to sprawdzony sposób nie tylko na katar, kaszel i zatkane zatoki, lecz także na alergie, astmę, a nawet zapalenia oskrzeli. W tych trzech ostatnich przypadkach konieczne jest jednak użycie inhalatora kieszonkowego lub nebulizatora. Jak wykonać inhalację? Kiedy można wykonać tzw. parówkę, a kiedy należy sięgnąć po specjalne inhalatory?

Inhalacja to zabieg leczniczy polegający na podaniu roztworów leków lub ich aerozoli do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. W przypadku kataru można wykonać tradycyjną inhalację, czyli tzw. parówkę, z dodatkiem ziół rozkurczających lub olejków eterycznych. Jednak alergicy czy astmatycy, którzy potrzebują specjalistycznych leków, powinni sięgnąć po inhalator kieszonkowy lub nebulizator.

 

Depositphotos_12085509_s-2015

 

Dla kogo jest przeznaczona inhalacja?

Inhalacja jest przeznaczona dla każdego, kto zmaga się z alergią, astmą lub innymi przewlekłymi schorzeniami górnych dróg oddechowych, np. zapaleniem zatok, katarem. Z zabiegu mogą korzystać także dzieci powyżej pierwszego roku życia. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania inhalacji jest alergia na substancje zawarte w parze wodnej. Niezależnie do tego, czy do inhalacji zostanie użyta miska z gorącą wodą, czy inhalator kieszonkowy lub nebulizator, efekt zabiegu będzie ten sam – złagodzenie dolegliwości charakterystycznych dla danego schorzenia i ułatwienie oddychania.

Domowa inhalacja – jak ją prawidłowo wykonać?

Jeżeli choremu dokucza lekka niedrożność dróg oddechowych, np. katar, można wykonać tzw. parówkę. Do jej przygotowania są potrzebne miska z gorącą wodą oraz ręcznik.

Do miski z gorącą wodą wrzuć garść suszonych ziół lub wlej kilka kropli olejku eterycznego. Następnie przykryj głowę ręcznikiem tak, aby zakryła również miskę, i pochyl się nad parą wodną. Podczas zabiegu należy mieć zamknięte oczy oraz nie zbliżać twarzy zbyt blisko wody, ponieważ można się oparzyć. Podczas trwania inhalacji należy głęboko oddychać przez nos, a powietrze wydychać ustami. Jeśli w trakcie inhalacji nos zostanie zatkany przez wydzielinę, należy przerwać zabieg i ją usunąć.

Domowa inhalacja powinna trwać około 15 minut, ale nie dłużej niż pół godziny. Jeśli z zabiegu korzystają dzieci, czas ten należy skrócić do 5 minut, a napar należy wcześniej trochę przestudzić. Inhalację najlepiej przeprowadzać dwa, trzy razy dziennie, przez 5-7 dni.

Ważne

Ważne:

» Inhalacji nie należy wykonywać po zjedzeniu posiłku (wówczas mogą doprowadzić do wymiotów), jak również wtedy, gdy odczuwa się głód.

» Palacze nie powinni palić papierosów co najmniej pół godziny przed inhalacją oraz dwie godziny po niej. W przeciwnym wypadku dym papierosowy może potęgować podrażnienie błon śluzowych.

» Przez pół godziny po zabiegu nie należy rozmawiać i mieć kontaktu z zimnym powietrzem.

To ci się przyda

Przeciwwskazania do stosowania inhalacji:

  • ostre zapalenie nosa, krtani, gardła
  • wysoka gorączka
  • niewydolność krążeniowa i oddechowa
  • gruźlica
  • ropne zapalenie zatok bocznych nosa i migdałków
  • nowotwory
  • krwawienie z dróg oddechowych

 

źródło: www.poradnikzdrowie.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here