Dlaczego naleśnikom się nie odmawia? Sprawdzona odpowiedź.

Naleśniki to proste danie, które można podać na setki sposobów. Świetne, na pozór wykluczające się połączenie, prawda? Mogą być serwowane na słodko, mogą być podawane na słono, można proponować je z dodatkami lub bez. Jedno jest niezmienne – za każdym razem cieszą, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

La Chandeleur, czyli święto naleśnika

Ze względu na popularność naleśników, nie zdziwi Cię zapewne, że te danie ma własne święto. Obchodzi się je 2 lutego we Francji, Szwajcarii i Belgii. Taka tradycja powstała w V wieku dzięki papieżowi Gelazjuszowi I, na którego polecenie wydawano naleśniki pielgrzymom goszczącym w Rzymie podczas święta Matki Bożej Gromnicznej i Ofiarowania Pańskiego. Łatwe w przygotowaniu, smaczne, tanie i sycące danie błyskawicznie zyskało popularność wśród ludzi, którym okrągły kształt naleśnika kojarzył się ze słońcem i wiosną. Zatem symbolika zagrała tu z praktycznymi zaletami i naleśnik nigdy już nie stracił na swej popularności.

Naleśnik to tradycja, prostota, ale i kreatywność

Nie ma co udawać Greka 

Moglibyśmy tak się rozpisywać o historii naleśników. O tym jak już w starożytnej Grecji raczono się czymś, co można uznać za pierwowzór naleśnika i tak dalej. To jednak temat na inną rozprawkę. Teraz mieliśmy skoncentrować się nie na historii, a na tym jak podawać naleśniki tu i teraz. Nie będziemy jednak koncentrować się na konkretnych przepisach, zasugerujemy jednak po co warto sięgać przygotowując naleśniki pod konkretną grupę docelową.

Naleśniki dla dzieci

W przypadku propozycji dla dzieci, jesteśmy szczególnie wyczuleni na składniki potraw. Zatem tu selekcję zaczynamy od odpowiedniej jakości jaj, mleka czy mąki. Najczęściej sięgamy też jednak po słodkie nadzienie w postaci miodów, dżemów, klasycznej czekoladowej Nutelli lub masła orzechowego. Jeśli chcemy dać dziecku naleśniki z czymś bez cukru to warto pomyśleć na przykład nad powidłami śliwkowymi firmy Bacik.

W przypadku naleśników dla dzieci nie liczy się tylko treść dania, ale i sama forma. Zatem… włączamy kreatywność. Nie musimy trzymać się tylko i wyłącznie formy okrągłej. Możemy podać naleśniki w kształcie kwadratu czy serca. Dodatki w postaci owoców mogą stworzyć np. uśmiechniętą buzię, która będzie miała wąsy z bitej śmietany. Klasyczne, zwijane naleśniki też warto czymś ozdobić. Ogranicza was tylko własna wyobraźnia.

 

Naleśniki dla mężczyzny

Tutaj orientujemy się, że naleśniki mogą być treściwym, męskim daniem. Pisząc „treściwe”, mamy na myśli mięso – mielone, z piersi z kurczaka lub nawet parówkę czy szynkę. Po prostu mięso, które zaspokoi ten męski głód. Z dodatkiem warzyw czy sosów, taki naleśnik mężczyzny, może okazać się konkretniejszym obiadem niż mogłoby się początkowo zdawać. Wielu mężczyzn preferuje też dania w ostrzejszym wydaniu. Naleśniki, a jakżeby inaczej, takich przepisów się nie boją. Z mięsem w naleśniku umieszczasz też warzywa, jak choćby papryczka jalapeño czy papryczka chili, podlewasz sosem i gotowe. A prawie, bo jednak mięso też warto dobrze przyprawić. W Polsce dużym wzięciem cieszą się też naleśniki z grzybami i nazywa się je krokietami (mogą też być z mięsem, a szczególnie dobrze smakują, gdy popijamy do nich barszcz czerwony).

Naleśniki dla Pań

Tutaj bywa różnie. Panie wolą raczej lżejsze wydanie naleśników. Najczęściej oznacza to postawienie na większą ilość warzyw lub w ogóle rezygnację z mięsa albo i cukru (jeśli panie chcą osłodzić sobie naleśnik to raczej wybiorą ksylitol zamiast cukru). Naleśniki wegetariańskie to jedno, ale naleśniki wegańskie, czyli bez jajek czy mleka zwierzęcego? Jak to możliwe? Da się, da się. Np. mleko krowie zastępujemy mlekiem roślinnym, a zamiast jajek wrzucamy siemię lniane, płatki owsiane albo jakiś ugnieciony owoc w formie puree (aby uzyskać kleistą konsystencję ciasta na naleśniki). A co później? Tu również pełna dowolność, w zależności od gustu. Stawiamy na warzywa lub słodką pokusę. Naleśnikowi się nie odmawia, prawda?

 

Naleśniki a stereotypy

To co napisane wyżej można też potraktować jak naleśnik… czyli wywróć „do góry nogami”, bo naleśniki są dla każdego i nie musimy podchodzić stereotypowo. Bo i Pan może zjeść naleśnika wege, Pani treściwego z mięsem, a dziecko nie musi mieć naleśnika wypełnionego słodkościami. Bo to potrawa, którą można przyrządzić na setki sposobów i podać każdemu. Dlatego nie podawaliśmy konkretnych przepisów, bo nie zebrać wszystkie. Zdecydowaliśmy się jedynie, aby przypomnieć jak wspaniała może być prostota w połączeniu z kreatywnością. Naleśnik to idealny przykład.

Na rodzinne chwile? Naleśnik pasuje jak ulał.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here