bowl of edible olive oil - food and drink

Ekologiczny olej rzepakowy jest niekiedy ładnie nazywany „oliwką północy”. Podobnie jak większość olejów tłoczonych na zimno bardzo skutecznie obniża poziom cholesterolu w organizmie. Przyczynia się do zwiększenia wydalania złego cholesterolu (LDL).  Doskonale przeciwdziała chorobom układu krążenia, przede wszystkim miażdżycy, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby mięśnia sercowego.

Olej rzepakowy reguluje przemianę materii, a jak wykazały badania ma dobry wpływ na łagodzenie objawów stanów zapalnych stawów. To bogate źródło witaminy A, E, D3 i K. Ma najwięcej witaminy E z dostępnych na rynku olejów roślinnych – ok. 26 mg na 100 gramów oleju.

Ogromną zaletą oleju rzepakowego jest najmniejsza ze wszystkich znanych olejów roślinnych zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, niezdrowych z punktu widzenia wpływu na organizm ludzki. Posiada też bardzo dobre proporcje nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), niezbędnych do prawidowego przebiegu wszystkch procesów w organizmie człowieka.

Niezbędne dla ludzkiego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) to najbardziej cenna grupa kwasów tłuszczowych, ponieważ organizm nie wytwarza ich samoistnie i muszą być dostarczane z pożywieniem. NNKT dzielą się na kwasy omega-3i omega-6. Bardzo ważnym czynnikiem jest odpowiedni skład tych kwasów, przede wszystkim stosunek ilościowy kwasu linolowego (omega-6) do linolenowego (omega-3). Niedobór kwasu linolowego w organizmie raczej nie zdarza się, gdyż występuje on w większości spożywanych przez człowieka pokarmów na co dzień. Niedobory mogą wystapić jedynie w przypadku stosowania specyficznych diet, bądż niedożywienia. O wiele rzadziej w produktach spożywczych napotyka się kwas linolenowy (omega-3), dlatego też bardzo ważne jest, aby dla zrównoważenia obecności w organizmie tych kwasów, intensyfikować spożywanie pokarmów zawierających kwas linolenowy.
Olej rzepakowy przoduje wśród produktów zawierających najwięcej oleju linolenowego.

Coraz częściej uznaje się więc, że olej rzepakowy jest najzdrowszy spośród wszystkich olejów roślinnych, a z całą pewnością jest zdrowszy nawet od oliwy z oliwek.

Olej rzepakowy ekologiczny tłoczony na zimno 300 ml jest wytłoczony z nasion rzepaku pochodzących z ekologicznych rejonów Polski i posiada certyfikaty: Rolnictwo Ekologiczne i Ekogwarancja PTRE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here