Naturalne źródło błonnika nierozpuszczalnego

Kolejna dieta odchudzająca nie przynosi efektów? Nie wszystko od razu, spróbuj sięgnąć po otręby, a efekt będzie szybko zauważalny. Otręby są powszechnie dostępnym produktem, często niedocenianym. Posiadają wszystkie podstawowe składniki pokarmowe: węglowodany, białko, tłuszcze, witaminy, sole mineralne i błonnik. Kompleksowo pokrywają zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, dlatego też zdrowa dieta sportowców i osób będących na diecie zawsze uwzględnia je w jadłospisie.

Otręby pszenne, a otręby owsiane

Rynek oferuje otręby pszenne i owsiane, trudniej dostępne są żytnie. Otręby pszenne ze względu na dużą zawartość błonnika oraz niewielką ilość przyswajanych cukrów mocno aktywizują metabolizm, skracają czas przebywania jedzenia w przewodzie pokarmowym, działając jako naturalny środek rozwalniający. Zazwyczaj dodatkowo się je praży w celu podniesienia walorów smakowych i odżywczych. W porównaniu z owsianymi, otręby pszenne mają duży współczynnik IG, dlatego nie są stosowane w dietach niskoglikemicznych.

Z kolei otręby owsiane są zdecydowanie łatwiej przyswajalne przez organizm, są rozpuszczalne w wodzie, przez co ulegają całkowitemu rozkładowi (otręby pszenne posiadają nierozpuszczalny błonnik i są wydalane z organizmu wraz z wodą i składnikami przemiany materii). Główną zaletą otrębów owsianych jest fakt, że skutecznie obniżają poziom cholesterolu we krwi, pochłaniają tłuszcz, który wraz z nimi jest wydalany z organizmu.

 

Otręby owsiane a odchudzanie

Otręby owsiane są źródłem dużych ilości błonnika (aż 19% rozpuszczalnego błonnika pokarmowego), który skutecznie oczyszcza organizm człowieka ze szkodliwych produktów przemiany materii, przeciwdziałając tym samym powstawaniu wielu chorób przewodu pokarmowego. Otręby owsiane spożywane codziennie poprawiają pracę jelit oraz, co najważniejsze, wchłaniając wodę, pęcznieją i wypełniają żołądek, likwidując na długo uczucie głodu. Opóźniają moment, w którym pożywienie opuszcza żołądek i tym samym utrzymują poczucie sytości. Czy to nie skuteczny sposób na odchudzanie?

Sposoby jedzenie otrębów

Dobroczynny wpływ otrębów na odchudzanie można uzyskać przy systematycznym, codziennym ich spożywaniu. Należy wprowadzać je do codziennego jadłospisu powoli, małymi ilościami, regularnie zwiększając zapotrzebowanie. Na początku wystarczą 2-3 łyżeczki dziennie do jogurtu, mleka czy kefiru. Wraz z otrębami należy zwiększyć spożycie wody niegazowanej (do 2 l dziennie). Zbyt duża ilość otrębów dziennie może doprowadzić do bólu brzucha, wzdęć i zaparć. Otręby można wykorzystywać przy wielu okazjach, np. dodawać je do wzbogacenia zup, surówek, sałatek, a nawet deserów. Ostatnio coraz powszechniejsze staje się używanie otrębów jako panierki do kotletów mięsnych.

 

zródło: www.portal.abczdrowie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here