kasza gryczana kasza jaglana

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego Polki i inne Słowianki są uznawane za jedne z najpiękniejszych kobiet na świecie? Wiele w tym względzie zawdzięczamy genom i matce naturze. Jak to możliwe, że od setek lat ciągle słyszymy o naszym pięknie? Wszystko dzięki ówczesnej diecie, prostej, smacznej i bogatej w dobroczynne składniki. Diecie, którą obecnie dopiero sobie przypominamy.

Polki piękne od zawsze

Kilkaset lat temu w naszym kraju nikt nawet nie słyszał o ziemniakach, nie mówiąc już o ryżu, czy nawet tak popularnych dzisiaj, niezdrowych fast foodach.

W dobie świetności Rzeczpospolitej i złotych wieków naszej ojczyzny, podstawą diety były kasze i rośliny strączkowe. Mięso oraz tłuszcze zwierzęce, ze względu na trudność pozyskania oraz koszty hodowli, były na tyle drogie, iż jedzone były dość rzadko.

Nie oznacza to, że ludzie przymierali głodem lub cierpieli z racji braku witamin. Wręcz przeciwnie,  piękne, kształtne mieszczanki, zachwycały urodą gości z całej Europy.

Kasza dobra na wszystko

Dziś, w drugiej dekadzie XXI wieku, poszukując zdrowego trybu życia, dopiero zaczynamy sobie przypominać wiedzę i prawidła, jakie były znane już naszym pradziadom setki lat temu. Ta „zwyczajna” i „nudna” jeszcze kilkanaście lat temu kasza, dziś zaczyna ponownie święcić tryumfy.

Kasza to bowiem naturalne źródło witamin i mikroelementów.

Jedną z najpopularniejszych kasz jest kasza gryczana, której nasiona:

  • posiadają właściwości odkwaszające organizm;
  • zawierają dużo więcej błonnika pokarmowego, niż makaron czy ryż;
  • obniżają ciśnienie krwi;
  • wspomagają walkę z niedokrwistością;
  • są bogatym źródłem węglowodanów;
  • doskonale wypełniają zapotrzebowanie organizmu na witaminy z grupy b- folianów, tiaminy, niacyny, ryboflawiny;
  • posiadają niski indeks glikemiczny;
  • są bezglutenowe.

Kasza do ciastek?

Kasza powinna więc stać się podstawowym składnikiem naszej diety i na nowo zadomowić się w kuchni, tym bardziej, że nasiona te doskonale zniosły próbę czasu. Kasza gryczana może być z powodzeniem wykorzystywana jako element zapiekanek, zup, pierogów, naleśników czy sałatek. Ponadto, jej charakterystyczny smak sprawia, że można ją skomponować z praktycznie wszystkimi mięsami, owocami czy warzywami. Nie wierzycie? Sprawdźcie choćby przepis na sałatkę z kaszą gryczaną, pomarańczą, granatem i malinowym dressingiem; muffiny lub burgery gryczane.

Dania z kaszy smaczne, zdrowe i szybkie w przygotowaniu

Dania z kaszy są smaczne i zdrowe. A dzięki Polka-Hebe staną się również wyjątkowo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Wszystko za sprawą wprowadzenia nowej gamy produktów z rodziny FOODS BY ANN. Linia ta to kompletne, zbilansowane posiłki dla ludzi aktywnych i dbających o linię, sygnowane przez Annę Lewandowską, znaną sportsmenkę, dietetyczkę i trenerkę personalną.

FOODS BY ANN
FOODS BY ANN

W ramach FOODS BY ANN znajdziemy między innymi kaszę gryczaną z pieczonymi warzywami czy komosę ryżową z przyprawą curry, które w kilka chwil zmienią się w pyszny, zdrowy pełnowartościowy obiad, pełen dobroczynnych wartości odżywczych.

Prócz kaszy gryczanej, znacie zapewne wiele innych: kaszę jaglaną, kaszę jęczmienną, kukurydzianą czy kuskus. Postanowiliśmy na sam koniec opublikować przepis na wegański i bezglutenowy sernik z kaszy jaglanej. Mamy nadzieję, że Wam posmakuje 🙂

Składniki na bezglutenowy sernik z kaszy jaglanej

  • 1 szklanka suchej kaszy jaglanej
  • 3 szklanki mleka roślinnego
  • ½ szklanki brązowego cukru
  • 150 g orzechów ziemnych lub nerkowca
  • 1 puszka mleka kokosowego (sama gęsta część)
  • sok z 1 cytryny
  • otarta skórka z cytryny
  • rodzynki
  • aromat śmietankowy

Przygotowanie:

  1. Kaszę jaglaną należy opłukać, a następnie przelać wrzątkiem.
  2. Gdy mleko zacznie wrzeć, dodajemy kaszę jaglaną. Gotujemy pod przykryciem, do momentu, aż kasza będzie miękka i wchłonie całe mleko. Po ugotowaniu, odstawiamy do przestudzenia.
  3. Jeszcze ciepłą, lecz nie gorącą kaszę, mieszamy/blendujemy z cukrem, mlekiem kokosowym, sokiem z cytryny oraz odrobiną aromatu śmietankowego.
  4. W młynku należy zmielić orzechy, które następnie dodajemy do powstałej masy. Dla smaku można także dodać skórkę z cytryny oraz rodzynki.
  5. Masa powinna mieć gęstą konsystencję. Gdy jest rzadka, wówczas dodajemy więcej orzechów lub 1 budyń śmietankowy w proszku.
  6. Ciasto pieczemy ok. godziny w piekarniku w temperaturze 180 stopni. Odstawiamy do ostygnięcia, najlepiej na całą noc.
  7. Ciasto można polać masą krówkową, czekoladą oraz udekorować kawałkami orzechów.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here