Święta w Polsce, Święta w USA, czym się różnią, co je łączy?

Coraz śmielej puka do drzwi ten wyjątkowy, świąteczny czas. Jest to okres, z którego społeczeństwo korzysta na różne sposoby. To oblicze rodzinne, skoro spotykamy się z bliskimi. To oblicze wiary, bo przecież Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie. To również oblicze komercyjne, bo sklepy szaleją z wystawami i ofertami. Wszystkie te oblicza prowadzą jednak do jednego – do wspólnej radości, niezależnie od wieku. A jak cieszymy się tym się tym czasem w Polsce i w USA? O rzeczach podobnych i o różnicach opowie nasz artykuł.

Prezenty – kto je przynosi?

Można napisać, że to temat tylko dla dzieci, ale… byłoby to kłamstwo. Przyznajcie się, każdy lubi prezenty, bez względu na wiek. Dorośli jednak wiedzą, że obdarowują się wzajemnie, a dzieci wciąż wierzą w Świętego Mikołaja. I tu mamy pewną różnicę. W USA, Święty Mikołaj (Santa Claus) przylatuje na swoich magicznych saniach w nocy z 24 na 25 grudnia. Ukradkiem wchodzi do domów przez komin, dzieci grzecznie śpią, a on podrzuca prezenty pod choinkę. Podarunki odpakowuje się o poranku 25 grudnia. Tymczasem w Polsce, wierzenie w to, kto daje prezenty w Święta, różni się od rejonu. Jedni wierzą w tzw. Dzieciątko, inni w Gwiazdora, w Aniołka, Gwiazdkę, Krasnoludki czy właśnie po prostu w Świętego Mikołaja. W Polsce prezenty leżą pod choinką już 24 grudnia i odpakowuje się je po kolacji wigilijnej (gdy pojawia się pierwsza gwiazdka na niebie lub po podzieleniu się opłatkiem). Sam Święty Mikołaj pojawia się w Polsce też 6 grudnia i w taki dzień rozdaje prezenty.

Święty Mikołaj, Gwiazdor, Dzieciątko - kto rozdaje prezenty na święta? Może nasz sklep?

Menu – co znajduje się na świątecznym stole?

W Polsce istnieje tradycja, określająca, że na wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 potraw. Ich rodzaje też nieco różnią się w zależności od regionu Polski, ale najczęściej spotykane to:

Czerwony barszcz, zupa grzybowa, zupa rybna
– Uszka/Pierogi nadziewane kapustą i grzybami (różnymi, od borowików po podgrzybki)
– wszelkie ryby w różnych postaciach (króluje karp, ale pojawiają się też śledzie, sandacze, okonie i inne, ciekawostką jest „ryba po grecku” podawana na zimno i na ciepło, niemająca jednocześnie nic wspólnego z Grecją – to typowo polska potrawa)
– groch z kapustą
kutia (gotowana pszenica z miodem, makiem i bakaliami)
– makowiec, pierniki i inne słodycze

polskie dania świąteczne - co kraj do obyczaj

Generalnie to tylko kilka z dań świątecznych w Polsce, bo zróżnicowanie regionalne jest tu naprawdę podzielone. Oprócz wigilii, charakterystyczne dania podaje się też w kolejne dni Świąt. Na przykład szynki, sałatkę jarzynową, bigos itd.

A USA? Tu niepodzielnie króluje pieczony indyk z nadzieniem. Na amerykańskim stole w wigilię znajdzie się też puree ziemniaczane (mashed potatos), kolby kukurydzy, sos żurawinowy, pieczone warzywa oraz oczywiście różne desery, tarty i ciasta (np. dyniowe). W Polsce, podczas wigilii najczęściej pije się różne kompoty z suszonych owoców, z kolei w USA tradycyjnie sięga się po egg nog (mleko, jajka, gałka muszkatołowa, a ten miks podaje się z dodatkiem alkoholu lub bez, na ciepło i na zimno). W obu krajach często sięga się również po grzane wino.

Grzane wino, egg nogg, czym wznieść toast na święta?

Ozdoby i obchody – jak świętuje się w Polsce, jak w USA?

Zarówno Polską, jak i Stany Zjednoczone łączy to, że ozdoby i pewne obchody świąteczne pojawiają się na długo przed samymi świętami. W USA za oficjalny początek przygotowań do Bożego Narodzenia uważa się dzień następujący po Święcie Dziękczynienia (wtedy też startuje Black Friday i okazje cenowe). W Polsce najważniejszym świątecznym dniem jest wigilia, natomiast w Ameryce ważniejszy jest dzień następny, czyli 25 grudnia. To wtedy amerykańskie dzieci rozpakowują prezenty, a rodzina gromadzi się na specjalnym obiedzie. W Polsce świętujemy jeszcze 26 grudnia, natomiast w USA trzeba iść do pracy, bo to normalny roboczy dzień. Szybko też rozbiera się tam choinkę, natomiast w Polsce choinka stoi nawet cały styczeń. To drzewo oczywiście jest symbolem Świąt w obu krajach.

Święta obchodzone są różnie, ale łączą zamiast dzielić

I takie podejście nas bardzo cieszy. Bo to przecież cel Świąt. Wspólna radość, celebracja tego wspaniałego okresu, gdy nasze serca jakby stają się bardziej otwarte na innych ludzi. Ze swojej strony możemy zatem życzyć zdrowych, rodzinnych i naprawdę smacznych Świąt!

Sprawdźcie TUTAJ nasze świąteczne propozycjezadbajcie o polskie smaki na świątecznym stole.Świąteczne produkty na polskie święta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here