W trosce o wątrobę – dlaczego musisz o nią dbać i jak to robić?

Wątroba jest narządem bardzo ważnym, a problemy z nią nie dotyczą tylko przypadku nadużywania alkoholu. Większe czy mniejsze dolegliwości z nią związane mogą bowiem spotkać każdego, również abstynenta, bo jest ona jak filtr, przez który przechodzi jedzenie. Znaleźliśmy też informację, że kobieca wątroba jest nawet pięciokrotnie słabsza niż męska. Tym bardziej drogie Panie należy o siebie zadbać w tym temacie. A nasz artykuł ma Wam pomóc.

Rola wątroby

Jak już wspomnieliśmy, wątroba przypomina filtr i bierze udział w odtruwaniu organizmu i w metabolizmie. Organ ten likwiduje nadmiar tłuszczów w naszym ciele, tworzy niezbędną do trawienia żółć, wspiera produkcję osocza i białek, zatem bierze udział w krzepnięciu krwi. Generalnie jednak rolę wątroby można określić jako „usuwacza toksyn” z organizmu. Bez niej więc nie da się żyć. Nerki mamy dwie, płuca też, a wątroba jest jedna jedyna i musi sobie radzić z naszą dietą, z nałogami itd. Nie możemy więc zostawić jej bez wsparcia.

Zdrowie wątroby to też sprawa diety. Zadbaj, aby w organizmie było to co trzeba.

Dieta a wątroba

W przypadku wystąpienia problemów z wątrobą należy zdecydować się na tzw. dietę wątrobową. Stawiamy wtedy na posiłki lekkostrawne. Nie oznacza to, że nie możemy nic jeść, po prostu trzeba się bardziej pilnować. Na przykład unikajcie wtedy potraw smażonych i tłustych. Nie zaleca się też jedzenia cebuli, grochu czy fasoli, zamiast tego sięgajcie po ogórki, brokuły, pomidory czy dynię. Jak widać wciąż pozostaje pole do popisu w kwestii kulinarnej.

A słodycze i owoce? Sięgaj po jabłka, cytrusy oraz miód. W kwestii przypraw powstrzymaj się od tych ostrych (np. chili). Zresztą taka dieta może być też profilaktyczna, aby nie mieć w ogóle problemów z wątrobą. Nikt nie każe całkowicie rezygnować wtedy potraw cięższych do strawienia, ale ważny jest umiar i różnorodność. Żadną wymówką nie jest fakt, że bardziej różnorodne zakupy wymagają czasu, bo można je zaplanować lub kupować też wygodnie przez Internet, np. w sklepie z polską żywnością Polka Deli. Choć polskie produkty spożywcze znajdziesz też w sklepie Polka Hebe.

Odżywiając się prawidłowo dasz wątrobie szansę regeneracji, a sobie okazję na zdrowie

A jeśli dieta nie wystarczy by zadbać o wątrobę?

Owszem, zwykła dieta nie zawsze wystarczy. Bo oprócz tego co jesz, zwróć też uwagę jak jesz. Jedz systematycznie, mniej, ale częściej i wolniej. Nie śpiesz się i delektuj się posiłkiem. Ważna jest też aktywność fizyczna, która redukuje tkankę tłuszczową aktywizując nasz metabolizm. Wątrobę warto też wspierać profilaktycznie, na przykład herbatką ziołową na dobre trawienie. Kminek w takiej herbacie od Raphacholin pomaga jelitom, rozmaryn wspiera trawienie tłuszczy, a kolendra i melisa dopełniają dzieła wspierającego Twoje trawienie. Jeśli usłyszymy od lekarza, że nasza wątroba wytwarza niedostateczną ilość żółci, to możemy wesprzeć ten proces tabletkami Raphacholin C. Podobnie pomaga też Raphacholin Forte formie tabletek powlekanych, lecz ten lek stosuje się też jako łagodne lekarstwo na zaparcia, wzdęcia czy niestrawność.

Kiedy wątroba wysyła Ci ostrzeżenia…

W skrócie, wysyła je wtedy, gdy masz zaburzone procesy metaboliczne. Takie problemy z trawieniem oznaczają to, że wątroba nie daje rady z oddzielaniem składników odżywczych od substancji zbędnych. Przeciążona wątroba to też częste bóle brzucha, ale na tym się nie kończy – bolesności brzucha mogą być pierwszym objawem marskości wątroby! Słaba wątroba to też więcej sodu w ciele, a to skutkuje opuchlizną twarzy, dłoni, stóp…
O kobietach mówi się też, że są zmienne, ze względu na nastroje. Takie wahania, senność, zmęczenie też może być znakiem ostrzegawczym od wątroby z problemami.

Dieta i leki naturalne to jedno, ale badania wątroby też nie powinny Cię omijać.

Dbajcie więc o siebie nie tylko na zewnątrz…

…ale i wewnątrz! Bo kobieta czuje się dobrze nie tylko, gdy jest piękna czy akceptuje siebie taką jaką jest, lecz i wtedy, gdy jest zdrowa. Nie możemy zapominać, że nasze ciało to nie tylko warstwa zewnętrzna jak gładka skóra, wyraziste usta, uwodzące podkreślone oczy czy zdrowe włosy dla pięknej fryzury. Nasze ciało to też wnętrze, a w tym przypadku mamy na myśli wątrobę.

Doszukaliśmy się nawet artykułu, który mówił o wpływie wątroby na… płodność. Taką tezę przekazali naukowcy z Uniwersytetu Mediolańskiego we Włoszech. Nie będziemy go tu przytaczać, bo to temat na zupełnie inny tekst, lecz już w samym zamyśle się zgadzamy – bo przecież każda kobieta chce być zdrowa dla ukochanego, dla siebie i właśnie dla dzieci. Weźcie więc sobie nasze porady do serca. Albo lepiej… do wątroby.

Alkohol to wróg tego narządu! Twój organizm to wie, Ty też powinnaś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here